S pari dua t'ju uroj pr punn dhe sukseset e arritura!

S dyti, dshiroj t'ju kujtoj se paraardhsit tuaj n vitin 1924 krijuan Partin Kombtare Lvizja e Legalitetit, sot PLL, n nj koh q Kombi shqiptar ishte n vshtirsi dhe rreziqe shum t mdha.

N kt mbledhje u procedua konform rendit t dits, i cili ishte miratuar paraprakisht n mbledhjen e kryesis. Raport mbi analizn e rezultatit t zgjedhjeve vendore dhe zhvillimin e konferencave t Degve t PLL, nga z. Pas leximit t komunikats dhe shprndarjes s saj, mediat u larguan dhe nn drejtimin e z.

Spahiu vijuan punimet sipas rendit t dits, pika e par e t cilit ishte raporti i prgatitur nga kryetari Spahiu dhe i miratuar nga Kryesia e partis: - Mbi analizn e rezultatit t zgjedhjeve vendore t 12 tetorit dhe zhvillimin e konferencave t Degve t PLL.

Pas leximit t raportit u bn shum pyetje dhe diskutime rreth tij, n t cilat fillimisht u vlersua puna e br pr hartimin dhe u krkuan sqarime pr probleme t ndryshme, pr t cilat z. Basha, i cili u lexoi drejtuesve legalist udhzimet e prgatitura e miratuara nga Kryesia, lidhur me detyrat e reja politike e organizative pr Degt, t detajuara me objektiva dhe afate konkrete.

Spahiu dha prgjigje t detajuara, q u mirpritn nga pjesmarrsit. Pas pyetjeve dhe sqarimeve t rastit, u kalua n pikn vijuese t rendit t dits: - Porosi pr plotsimin e formularve, shprndarjen e librezave t reja t antarsis dhe menaxhimin e gazets "Atdheu", mbajtur nga sekretari i Prgjithshm i PLL z. Kjo pik e rendit t dits u shoqrua me sqarime t rastit dhe u ezaurua me sukses, duke shnuar njkohsisht edhe prfundimin e ktij takimi, pas afro dy or pune intensive.

Kjo ide n fillim do t ket shtrirje horizontale n popull. Natyrisht q subjektet politike do t ken rezerva pr ta mbshtetur kt projekt, pasiq nuk duan t'i suspendojn projektet e tjera.

Megjithat mendoj se idea do t ket ndikim n opinion, pastaj opinioni do t ndikoj tek partit politike.

Mbledhje e zgjeruar e Komitetit Drejtues t PLL, me pjesmarrjen edhe t kryetarve t Degve PLL, si gjithmon, n krah t Mbretit NMT Mbreti Leka I-r: Paraardhsit tuaj..., jan persekutuar nga pushtuesit fashist dhe komunist.

PLL i ka dhn Kombit dhe Atdheut shum dshmor, t burgosur, t internuar dhe sakatuar.

Edhe Ne, n mrgim, e kemi patur gjithmon mbshtetjen e PLL Nisma e Mbretit - projekt pr ardhmrin e Kombit Nga Arbr XHAFERRI Projekti i NMT Mbretit Leka I-r shfaqet n kohn kur populli shqiptar sht n kriz jo vetm politike, por edhe morale.

Ky sht nj projekt pr riprtritje t idealeve politike t popullit shqiptar, q pr shkak t trysnive t ndryshme kan filluar t prodhojn edhe projekte q nuk jan n funksion t interesit kombtar.

*** Mbas prfundimit t takimit t zgjeruar n ambientet e Hotel Dajtit, drejtuesit legalist u nisn pr n Rezidencn e Familjes Mbretrore n Vishnje, ku zhvilluan nj takim pune mjaft t ngroht me NMT Mbretin Leka I-r, Lartsin e Tij Princin Leka dhe funksionar t Oborrit Mbretror. Spahiu, pasi i prezantoi NMT Mbretit Leka antart e Komitetit Drejtues dhe kryetart e Degve, e informoi hollsisht Mbretin lidhur me tematikn e takimit dhe problemet q doln, duke i shprehur me kt rast vendosmrin dhe prkushtimin e legalistve pr prmbushjen e detyrimeve n kuadr t Lvizjes pr Zhvillim Kombtar.